מלחמה על האמת ללא פשרות

 

האם נעשה הצדק בבית המשפט? האם יש סיכוי לחשיפת האמת?

כסנגורית פלילית אני מתמודדת לא פעם עם שאלות קשות אלה, בעיקר כאשר עומד לפני נאשם הטוען בתוקף כי הוא חף מפשע ולא עשה הדברים בהם הוא מואשם.

 

כידוע בתי המשפט עמוסים מאד ובעומס הרב לא פעם מוצע לנאשם הסדר טיעון. במסגרת ההסדר נמחקות עובדות ועבירות מסוימות מכתב האישום ויש התחייבות מצד התביעה לעתור לעונש קל יחסית מזה שהיה הנאשם מקבל לו היה מורשע בכתב האישום המקורי.

 

בית המשפט אמנם אינו כבול להסדר הטיעון ויכול לסטות ממנו, אולם הלכה היא כי סטיה מהסדר טיעון תעשה רק בנסיבות חריגות ויוצאות דופן ובפועל הסדרי טיעון הנם עניין שבשגרה, שיש בו הכרח במערכת המשפט שלנו העמוסה לעייפה.

 

 

הצעה להסדר טיעון מציבה בפני הנאשם הטוען לחפותו דילמה של ממש:

מחד הסדר הטיעון מפחית סיכון ממתן חומרת העבירות ובמידה רבה מבטיח עונש קל  ומצד שני- מה עם האמת? 

 

ובמילים אחרות, האם להודות בדבר שלא עשיתי, גם אם מרוכך או להסתכן ולנהל את התיק, תוך ידיעה שיתכן ובית המשפט לא יאמין לגרסתי ואז אמצא אשם בכתב האישום המקורי והעונש צפוי להיות חמור יותר??

 

נאשמים רבים מתמודדים עם התלבטות קשה זו, חלקם מחליטים שלא "לקחת הימור" וללכת על בטוח. מה גם שמלחמה משפטית מחייבת השקעת זמן ומשאבים.

 

אך יש כאלה אשר אינם מוכנים לוותר על האמת שלהם: לאחרונה ייצגתי נאשם אשר הואשם במספר מקרים של אלימות כלפי אשתו ואיומים.

 

הנאשם, אדם פשוט, איש עמל, עמד בתוקף על גרסתו כי מעולם לא הרים יד על אשתו ולא איים עליה וכי תלונותיה הכוזבות הוגשו במטרה להתנקם בו משום שרצה להתגרש ממנה.

הוצע לנאשם הסדר טיעון מפליג בקולתו, על פיו ימחקו עבירות משמעותיות מכתב האישום והוא ישלח לתסקיר קצין מבחן, שאם ימליץ על כך יקבל עונש קל ללא הרשעה פלילית, אולם הבחור עמד איתן על דעתו:

"אני מבין את הסיכון בניהול התיק ויודע שבתי המשפט בוחרים לא פעם להאמין למתלוננת, אבל לא אודה בדבר שלא עשיתי" כך אמר לי.

ניהלנו את המשפט זמן ממושך,  המתלוננת נחקרה ארוכות והובאו ראיות התומכות בגרסתו של הנאשם לעניין המניע הנקמני של המתלוננת, לרבות ראיה כי אחת התלונות הוגשה מיד לאחר שמסר לה הזמנה לדיון בתביעת גירושין שהגיש בבית הדין הרבני.

 

בסיומן של מספר ישיבות הוכחות ארוכות ולאחר סיכומים נתן כב' השופט טרסי את הכרעת הדין:

הנאשם זוכה מכל האישומים שיוחסו לו לאחר שבית המשפט קבע כי לא ניתן להעדיף גרסת המתלוננת במשטרה על פני עדותו של הנאשם וכי בנסיבות אלה נותר ספק לגבי אשמתו של הנאשם המחייב זיכויו.

אז לפעמים כדאי לקחת סיכון ולהלחם ללא פשרות – כי רק בדרך זו יעשה הצדק ותחשף האמת.